26 wrzesień

Czym jest projekt "Baba z jajami"?

Written by 

Danuta Sowińska: Czym jest dla Ciebie Anito projekt Baba z Jajami?

Anita Orzechowska: Jest moim dzieckiem, które poczęło się w bólach, a z ekscytacji się narodziło, to odwrotnie jak w życiu (śmiech). Projekt jest zwieńczeniem doświadczenia własnego, kobiet które dane mi było spotkać w życiu, wiedzy jaką nabyłam i towarzyszącej temu kreatywności - dlatego Baba z Jajami. Mam hopla na punkcie zielarstwa, prozdrowotnych właściwości części botaniki, dlatego użyję pewnej metafory, która ukazuje przekaz projektu. Najzdrowszy okaz nasienia dębu, dojrzały żołądź, aby wyrósł na silne, długowieczne drzewo potrzebuje prawidłowych warunków wzrostu wody, słońca i pozycji w ziemi - nie za płytko i nie za głęboko. Kiedy wszystko sprzyja wyrasta liścień. Roślina potrzebuje zarówno wody, energii słonecznej i minerałów z gleby jednocześnie w sposób zrównoważony, nadmiar bądź niedobór któregoś z czynników powoduje osłabienie, narażenie na choroby, pasożyty, czynniki atmosferyczne, którym nie potrafi stawić czoła. Na zewnątrz drzewo wygląda okazale, ale w środku pień robi się pusty i łamliwy. Tak samo my - kobiety - potrzebujemy równowagi. Projekt „Baba z jajami” pokaże jak tę równowagę osiągnąć, utrzymać ją i cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem.

 

DS: Do kogo projekt jest kierowany?

AO: Cykl 5 spotkań kierowany jest do kobiet, które potrzebują wsparcia, więc dla większości z Nas (uśmiech). W szczególności dla tych, które chcą, albo na razie myślą o tym, żeby wziąć życie we własne ręce w szerokim aspekcie. Dla jednych będzie to rozpoczęcie biznesu, dla innych jego rozwinięcie, dla jeszcze innych zmiana zawodu, miejsca zamieszkania, statusu rodzinnego albo po prostu nauczenia się podejmowania własnych decyzji i wyborów. Nawet najbardziej prorozwojowe babki mają pewne deficyty, które skrzętnie ukrywają, tuszują, wstydzą się ich, chciałyby się ich pozbyć, zamienić na zasoby. W czasie trwania projektu dajemy wsparcie podczas warsztatów, w trakcie spotkań indywidualnych, w postaci dopasowanego do każdej uczestniczki, dziennika rozwoju. Największe zmiany zachodzą między spotkaniami. Jakieś słowo, emocja, myśl, obraz utkwi w Nas i rozwija się jak nasionko.

 

DS: Co da udział w warsztatach kobietom?

AO: Da wsparcie, potrzebne dla uzyskania odwagi do dokonywania zmian. Pokażą jakimi zasobami babka dysponuje i jakich jej jeszcze potrzeba jaj. Dadzą wiarę we własne możliwości, uwolnią od najbardziej ograniczających przekonań, pokażą różne drogi, którymi można pójść.

 

DS: Jakie będą miały korzyści z uczestnictwa w warsztatach?

AO: Wielorakie korzyści. Od tych biznesowych, nowych kontaktów, możliwości rozwoju zawodowego, finansowego, przez nabycie umiejętności budowania relacji z innymi, ale przede wszystkim ze samą sobą. Nawiążą dialog z własnym wnętrzem, dowiedzą się czego tak naprawdę w życiu pragną najbardziej oraz o tym jakie mają możliwości wyborów. Człowiek potrzebuje wiedzy - jakie ma możliwości. Ważne jest to, żeby mieć wybór do tego czy chcę w taki czy inny sposób być szczęśliwą, spełnioną Babą z jajami.

 

DS: Skąd potrzeba tworzenia „Baby z jajami”?

AO: Z autopsji (śmiech). Przeszłam długą i trudną drogę. Wyszłam od zdeptanej przez życie, zmaltretowana przez własne emocje, negatywne myśli, niesprzyjające warunki przez walkę z oporami, przeciwnościami i doszłam do szczęśliwej, spełnionej Baby z jajami. Z obserwacji innych kobiet męczących się z problemami dnia codziennego, z własnymi myślami, emocjami, skrzętnie ukrywające własne frustracje i biegnące przez życie zamiast żyć w pełni i celebrować każdy krok.

 

DS: Skąd pomysł?

AO: Baba z Jajami to czas na zwolnienie i przyjrzenie się własnemu życiu. Pozwolenie sobie na odrobine luksusu i pobycie samej ze sobą, z własnymi myślami, emocjami uporządkowanie tego, poukładanie na nowo. Będąc w grupie, każda z babek ma możliwość również czerpania inspiracji od innych. Każda wniesie własną historię, w której z jednymi rzeczami radzi sobie rewelacyjnie a pewnymi aspektami nie. Dlatego tak ważne jest grupowe spotkanie, bo może któraś odnajdzie w opowieści innej babki swoją własną historię. To wszystko złożyło się na powstanie pomysłu, a później projektu.

 

DS: Jakie atrybuty ma Baba z jajami?

AO: Przede wszystkim jaja (śmiech). Baba, to słowo o największej ilości znaczeń, według „wszechwiedzącego internetu” trafione w punkt, jeżeli chodzi o opisanie natury płci pięknej. Każda kobieta jest inna, a program projektu jest tak skonstruowany, że do każdej dotrzemy i jeżeli nam pozwoli, to otworzymy ją na nowe możliwości. Jeżeli chodzi o jaja, to od dawien dawna jest to symbol nowego życia, odrodzenia i takie założenia są tego projektu, aby kobiety narodziły się na nowo. Jaja to nasze zasoby, wszystko co posiadamy i nam sprzyja. Baba z jajami, to kobieta świadoma swoich możliwości i ograniczeń, dzięki tej wiedzy może wybrać, w jaki sposób dalej żyć.

 

DS: Jak w jednym zdaniu sformułować marzenie Baby z Jajami?

AO: Żeby każda Baba znała swoje możliwości, czyli jaja, miała odwagę, aby z nich korzystać, potrafiła zdecydować, czy chce być babą z jajami, czyli kobietą szczęśliwą, świadomą swoich możliwości i żyjąca pełnią życia.

Anito dziękuję za wywiad, a Ciebie Droga Czytelniczko zapraszam na najbliższe warsztaty do Gdańska 11.10.2017. Bilet kupisz na http://babazjajami.evenea.pl

Do zobaczenia

 

Read 452 times Last modified on wtorek, 26 wrzesień 2017 16:49
Rate this item
(6 votes)

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.